Encyklopedia Ziemi Szprotawskieji Zaganskiej

Encyklopedia Ziemi Szprotawskieji Zaganskiej

Książka w języku polskim

not yet rated
Author: Maciej Boryna
Length: 97 page(s)
Language:
Written: Dec 2010
Verkaufsrang: - XinXii Verkaufsrang
Views: 1381

Category: Hobbies » History  |  Work: Studie
Keywords: Sprottau, Sagan, Niederschlesien, Szprotawa, Żagań, Dolny Śląsk

Mini Lexicon des Sprottauer und Saganer Landes/ Niederschlesien

Otrzymujesz do rąk pierwszą część Encyklopedii Ziemi Szprotawskiej i Żagańskiej. Zapewne pytasz, dlaczego razem dla obu terenów? A dlatego, że oba łączy w wielu przypadkach wspólna historia, wynikająca przecież z wzajemnego sąsiedztwa. Bezpośrednią inspiracją do napisania encyklopedii jest jubileusz 750-lecia Szprotawy, nawiązujący do faktu jej pierwszego wzmiankowania w 1260 roku jako miasta – osady targowej. Istotnym przyczynkiem okazał się również konkurs Gazety Lubuskiej na internetową encyklopedię regionalną – Regiopedię, w tworzeniu której pierwsze wyróżnienie przypadło Szprotawie. W ramach tego konkursu powstała większość haseł.
Dzisiejsze społeczeństwo coraz rzadziej sięga do książek, nie mówiąc już o ich przeczytaniu od dechy do dechy. Stąd pomysł na praktyczną i łatwą w użyciu formę encyklopedii. Czytelnik w prosty i wygodny sposób znajdzie w niej to, czego akurat potrzebuje, bez konieczności prześledzenia całej treści. Hasła są na tyle ciekawe, że zastosowana forma encyklopedyczna nie czyni zeń sztucznej i bezdusznej. Wiele wątków trafia na szpalty po raz pierwszy. Niektóre zostały dopiero co prze-tłumaczone na język polski. Encyklopedia odkrywa na nowo zapomniane historie, miejsca, obiekty, wybitnych ludzi i ich ważne osiągnięcia. Z pewnością zachęci ona niektórych do podjęcia badań i poszukiwań oraz przyczyni się do rozwiązania nie-jednej tajemnicy. To również podręcznik kompetentnego samorządowca, urzędnika, nauczyciela, a także pomoc dla ucznia, studenta, regionalisty i publicysty. Duża dawka archiwalnych informacji statystycznych pozwala na prześledzenie zmian demograficznych i społeczno-gospodarczych w niemal każdej miejscowości. Nawet w tych, które już nie istnieją.
Nie wymagaj od encyklopedii, by traktowała o wszystkim i wyczerpująco, choć niektóre hasła są rozwinięte ponad przyjęty kanon zwięzłości. To dopiero część pierwsza. Jeśli znajdziesz w niej nieścisłości lub błędy, nie krytykuj, lecz dopomóż, by zaprezentowane tu treści stały się w przyszłości bliższe doskonałości. Nie załączamy kompletnej bibliografii, bo zajęłaby ona trzecią część całej publikacji. Naj-cenniejszymi źródłami informacji były: „Geschichte der Stadt Sprottau” Felixa Matuszkiewicza, „Unsere Sagan-Sprottauer Heimat” Matuszkiewicza i Georga Stellera, „Beschreibung der schlesischen Kreise Sagan und Sprottau” Stellera i Karla Handke (bezpośrednio tłumaczone statystyki z XVII-XIX wieku), „Z przeszłości Szprotawy” i „Szprotawa w Polsce Ludowej” Hieronima Szczegóły, „Tajemnice Szprotawy i okolic” i „Wały Śląskie. Tajemnice dawnych granic” Macieja Boryny. Korzystano przede wszystkim z bogatych zbiorów dokumentalnych Muzeum Ziemi Szprotawskiej i Lubuskiej Regiopedii.


Seller assumes all responsibility for this listing.

About the Author

Maciej Boryna | Author on XinXii.com

Member since: Feb 2015
Publications on XinXii:  13
My social profiles on...
Facebook
Maciej Boryna (born 28 March 1974 in Szprotawa/Sprottau) is Polish journalist and scientific researcher, author of many books of Silesian history, founder and director of Regional History Museum F.Matuszkiewicz's in Szprotawa, co-founder and first president of Lower Silesian Forest Institute, state keeper of monuments and nature, alderman in Szprotawa (2006–2010), member in Żagański-District board of directors (since 2010).
Director of researching program "Silesian Walls" and "Chrobry fortified village in Szprotawa", designer of forest preserve "Slavic Park".[3][4] Awarded by Polish Ministry of Culture and National Heritage (2008), medal of Honored for Commune Szprotawa (2002). More https://en.wikipedia.org/wiki/Maciej_Boryna

Es liegen noch keine Bewertungen vor.

zurück
  $ 4.15
VAT included
Instantly download after purchase
Adobe Reader
File format:
Aus dem Dokument