Waly Slaskie - Tajemnice dawnych granic

Książka w języku polskim


Author: Maciej Boryna
eBook
Pages: 109
Language: Polish
Publication date: 01/12/2010
8.99 €
VAT included
Instant download after purchase
Adobe PDF format Adobe PDF format
Silesia Walls - The secrets of old borders
Odgradzanie się leży w naturze człowieka. Wynika z potrzeby ochrony jego życia, własności i swobód oraz ustalenia wyraźnej granicy pomiędzy tym co jego, a co cudze.
Na przestrzeni wieków stale doskonalono sposoby odgradzania, czyniąc granice coraz bardziej widocznymi, szczelnymi, trwałymi i funkcjonalnymi. Z pomocą od samego początku przychodziła natura w postaci rzek, bagien, jezior, lasów i gór.
Niektóre granice były tak wielkie i wiązały się z nimi tak donośne wydarzenia, że przeszły one do historii jako niezapomniane symbole. Jednym z nich jest starożytny Wielki Mur Chiński, dostrzegalny nawet z kosmosu, wijący się po ziemi jak gruby wąż. Przelano pod nim wiele ludzkiej krwi w czasie budowy i kiedy stał na straży spokojnego snu cesarskiego imperium. Choć nie rozmiarami, lecz ponurą sławą dorównał mu nowożytny Mur Berliński, będący widzialnym fragmentem żelaznej kurtyny rozdzielającej kraje bogatego i demokratycznego Zachodu od państw tzw. Bloku Wschodniego, nim pękł niosąc zjednoczenie narodów Europy.
Wały Śląskie należą do europejskiej rodziny największych zachowanych artefaktów graniczno-zaporowych. Na temat ich pochodzenia i przeznaczenia powstało dotychczas wiele mitów, często opartych na ogólnikowym bądź emocjonalnym podejściu do tematu. Niektórzy ba-dacze wydawali się nie dążyć do odkrycia prawdy o zabytku, lecz interpretować go wedle intuicji i własnych upodobań historycznych. Tak więc jedni widzieli w nich dzieło plemion germańskich, inni słowiańskich, a jeszcze inni usilnie dopatrywali się udziału Bolesława Chrobrego i późniejszych władców polskich. Dla niektórych była to budowla służąca obronie czynnej, dla pozostałych graniczna, drogowa i kombinowana. W 2002 roku minęło dokładnie 200 lat od pierwszej publikacji J.G.Worbsa poświęconej tajemniczemu artefaktowi.
Niniejsze opracowanie wprowadza Czytelnika w klimat późnego średniowiecza, traktując nie tylko o kwestiach granicznych, lecz także prawnych, gospodarczych i obyczajowych. Orientację mają ułatwić liczne przypisy oraz kalendarium i zacytowane przekazy źródłowe, nadto indeks nazw miejscowości. Autor nie uważa, iż wyczerpał temat. Jednakże gwarantuje, że Czytelnik otrzyma do dyspozycji bogaty materiał dotyczący dawnych praw i obyczajów granicznych oraz późnośredniowiecznego Księstwa Głogowskiego.
Wały Śląskie to nie tylko zwyczajne ziemne obiekty. To mocno wciągająca pasja, magia zapomnianych miejsc i wydarzeń, nierozwikłane tajemnice historii, zamki, wieże rycerskie, stare mapy i trakty, pozornie niedostrzegalne relikty graniczne, nieistniejące już karczmy, leśniczówki i całe osady, a także niemożliwa do przechwalenia przyroda Borów Dolnośląskich i Lubuskich.

Gorąco zapraszam do lektury i życzę wielu przygód w podróży do przeszłości.
El vendedor asume toda la responsabilidad de esta entrada.
Maciej Boryna (born 28 March 1974 in Szprotawa/Sprottau) is Polish journalist and scientific researcher, author of many books of Silesian history, founder and director of Regional History Museum F.Matuszkiewicz's in Szprotawa, co-founder and first president of Lower Silesian Forest Institute, state keeper of monuments and nature, alderman in Szprotawa (2006–2010), member in Żagański-District board of directors (since 2010).
Director of researching program "Silesian Walls" and "Chrobry fortified village in Szprotawa", designer of forest preserve "Slavic Park".[3][4] Awarded by Polish Ministry of Culture and National Heritage (2008), medal of Honored for Commune Szprotawa (2002). More https://en.wikipedia.org/wiki/Maciej_Boryna

If you like this ebook, you might also like:

© 2021 XinXii - GD Publishing Ltd. & Co. KG. Imprint | Terms of Use | Privacy Policy
€ Euro
International sites: German | English | Spanish | French | Italian | Dutch | Portuguese | Russian