Z Kresow na Kresy

Książka w języky polskim


Author: Maciej Boryna
eBook
Pages: 99
Language: English
Publication date: 01/12/2014
3.99 €
VAT included
Instant download after purchase
Adobe PDF format Adobe PDF format
Huta Oleska
Trzymasz w ręku niezwykły dokument o ludzkich losach. Pokolenie które przeżyło okrucieństwa wojenne i walki o pokój, wysiedlenia z ukochanej ziemi pradziadów, życie od nowa w nieznanym i okres budowy nowej rzeczywistości na Ziemiach Zachodnich, to pokolenie szczególne. Niektórzy zapytają, czy należy o tamtych czasach pamiętać? Owszem należy, pragnąc ustrzec kolejne generacje przed podobnym i ucząc szacunku do człowieka.
Nie mniej ważny pozostaje aspekt naukowo-kulturowy niniejszej pracy, dzięki której zarchiwizowana została cząstka historii Polskich Kresów. Nie ogólna, lecz konkretna, znana z imienia i nazwiska… - Ta z Huciska Oleskiego. Prezentowane w książce informacje historyczne zostały uzupełnione o indywidualne wspomnienia, a ponadto wzbogacone imiennymi wykazami, osobliwym słownikiem i unikatowymi fotografiami, w celu jak najpełniejszego oddania hucieńskiego klimatu kresowego.
„Z Kresów na Kresy” to dzieje pewnej drogi życia. Od zwykłego codziennego życia w Hucisku Oleskim poprzez wojnę, wysiedlenie i długą podróż do nowej ojczyzny… - Do tzw. Ziem Odzyskanych w powojennej Polsce. W opisywanym przypadku docelowo do ziemi niegosławickiej w dawnym powiecie szprotawskim, w tym m.in. do Bukowicy, gdzie wśród dawnych hutniaków zrodziła się inicjatywa wydania przedmiotowej publikacji. Stąd obok Huciska Oleskiego drugą oś tematyczną pracy stanowi wspomniana Bukowica. Dzięki temu opracowania doczekał się także pewien rozdział z przeszłości gminy Niegosławice i jest to w ogóle pierwsza książka o tej gminie w powojennej historii wydawniczej.
Za pomoc w jej powstaniu animatorzy przedsięwzięcia dziękują serdecznie wszystkim autorom oraz ponadto Julicie Hofman, Ewie Klisowskiej, Czesławowi Miś, Stanisławowi Wesołowskiemu, Julianowi Kwaśnica, Janowi Wesołowskiemu, Zbigniewowi Polowemu, Feliksowi Polowemu i wszystkim innym. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Wójta Niegosławic Jana Kosińskiego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Autorzy proszą o wyrozumiałość w kwestii ewentualnych nieścisłości i błędów, jakkolwiek z przyczyn czasowo-organizacyjnych publikacja musiała zostać przygotowana do wydania w relatywnie krótkim terminie. A to na okoliczność zjazdu naszych kresowiaków w lipcu 2015 r. Nie ingerowano w treść, pisownię oraz styl autorów, uznając je za swoisty wyraz kulturowości.
El vendedor asume toda la responsabilidad de esta entrada.
Maciej Boryna (born 28 March 1974 in Szprotawa/Sprottau) is Polish journalist and scientific researcher, author of many books of Silesian history, founder and director of Regional History Museum F.Matuszkiewicz's in Szprotawa, co-founder and first president of Lower Silesian Forest Institute, state keeper of monuments and nature, alderman in Szprotawa (2006–2010), member in Żagański-District board of directors (since 2010).
Director of researching program "Silesian Walls" and "Chrobry fortified village in Szprotawa", designer of forest preserve "Slavic Park".[3][4] Awarded by Polish Ministry of Culture and National Heritage (2008), medal of Honored for Commune Szprotawa (2002). More https://en.wikipedia.org/wiki/Maciej_Boryna

If you like this ebook, you might also like:

© 2021 XinXii - GD Publishing Ltd. & Co. KG. Imprint | Terms of Use | Privacy Policy
€ Euro
International sites: German | English | Spanish | French | Italian | Dutch | Portuguese | Russian